Interview

Дихання як ключ до гармонії: експертні поради від Ірини Пістрюги, як знайти себе в хаотичному світі

Українська блогерка-мільйонниця та засновниця найбільшого в Україні застосунку для медитацій, дихальних практик, афірмацій та навчальних курсів «Inner Love» Ірина Пістрюга в ексклюзивному інтерв’ю для THEICON розповіла про різновиди медитацій, що таке дихальні практики, як подолати тривогу, та поділилася порадами, як зберегти спокій в хаотичному світі.

Які основні різновиди медитацій ви рекомендуєте використовувати для розвитку стресостійкості та як вони взагалі впливають на наш мозок та тіло?

Медитація — це практика, коли ми свідомо зосереджуємо свою увагу на чомусь конкретному: об’єкті, думці або дії. Це допомагає тренувати нашу увагу, бути більш усвідомленими і досягати стану внутрішнього спокою та ясності. Існує багато методів медитації, але головна її мета — заспокоїти розум і повернути різну ясність думок.

Кожен знайде свій різновид, який більше резонує. Цей метод практикується тисячі років. Спочатку люди медитували, щоб поглибити розуміння священних та містичних сил життя. Зараз медитація використовується для багатьох аспектів життя, бо це є інструмент самопізнання та роботи з собою.

І, звісно, за допомогою цього інструменту можна досягти розслаблення та зниження рівня стресу. Медитація впливає на вегетативну нервову систему та регулює діяльність внутрішніх органів, систем та судинні обмінні процеси.

Як регулярне зайняття медитаціями може допомогти людям подолати повсякденний стрес та тривогу?

У всьому важлива щоденна практика. Люди часто очікують від медитації дії «чарівної пігулки», коли насправді це має стати невіддільною частиною життя.
Емоційні переваги медитації: новий погляд на стресові ситуації; розвиток навичок управління стресом; підвищення самосвідомості; орієнтація на сьогодення (відчуття моменту тут і зараз); зниження негативних емоцій; розвиток уяви та творчості; підвищення терпіння та терпимості.

Фізичні переваги медитації: знижує відчуття тривоги; допомагає впоратися із нападами астми; допомагає при хронічному болю; корисна при хворобах серця; знижує високий кров’яний тиск; допомагає при синдромі подразненої товстої кишки; допомагає при проблемах зі сном; допомагає при головному болю.

Зараз для того, щоб провести медитацію, не потрібно багато часу і якесь особливе місце. Є техніки, які допомагають заспокоїтись через 5 хвилин, щоб з ясним розумом продовжити працювати або вчитися. Найпростіше опанувати варіант з диханням. Ця практика доступна кожному і не вимагає спеціальних навичок.

Чи існують певні дихальні практики, які особливо ефективні для швидкого заспокоєння та зниження рівня стресу?

Так, майже всі дихальні практики направлені на гармонізацію стану, відчуття внутрішньої опори та спокою всередині себе.
Щоб попрактикувати дихальну медитацію, потрібно просто знайти місце, де вас ніщо не відволікатиме. Ви можете сидіти, стояти чи ходити — як більше подобається.
Найпростіший спосіб почати — зосередитися на диханні і мовчки рахувати вдихи та видихи. Це допоможе позбутися нав’язливих думок.

Починайте дихати і звертайте увагу на природні відчуття у тілі. Не намагайтеся контролювати дихання, а просто стежте за ним через повні цикли: від початку вдиху до кінця видиху, а потім переходьте до наступного циклу.
Думки можуть атакувати в цей момент. Це природно. Просто дозвольте їм виникнути та піти.

Рекомендую зараз вашим читачам використати техніку дихання «4–7–8», яка також відома, як “розслабляюче дихання”.
Як це працює: вдих протягом чотирьох секунд, затримка дихання на сім секунд та видих впродовж восьми секунд. Цей тип дихання допомагає знизити тривожність, а також заснути. В застосунку Inner Love існує 9 дихальних технік на різні аспекти.

Які ключові елементи повинні бути присутні в ефективній навчальній програмі з медитації для початківців?

Найважливіше, я вважаю, це доступність. Здається, що техніка медитацій з нами давно, але багато людей не знають її суті, для чого вона і яку користь несе. Тому, перш за все, важливо донести людям цінність медитацій, як вони можуть трансформувати їхнє життя через практики, самопізнання та любов до себе.

Наступне — це наповненість самого практика, який веде медитацію. Адже це не тільки слова, нове бачення, музика — це особлива енергія, сенси, вібрації, які передаються людям.

Звісно, у медитацій теж є свої правила, але при цьому немає шаблонів та рамок, тому ключові елементи можуть відрізнятись у різного практика і це нормально.
Я завжди кажу, що шлях кожної людини унікальний та особливий, тому, розуміючи цінність медитацій та практикуючи їх, кожен знайде свій ключовий елемент.

Як Ви бачите розвиток медитативних практик в Україні та світі в цілому? Які нові тренди та напрямки з’являються?

Медитаціям не потрібні тренди, модернізація та мода. Медитація про чесність і щирість з собою. Тому основний напрямок — це ознайомлення все більше людей з медитаціями та їхнім позитивним впливом на життя та світ у цілому.

А практики — у кожного свої. Бо на початку шляху у кожної людини свій рівень, який може відрізнятись від того, що зараз «в тренді». Тільки зʼєднавшись з собою, можна знайти власний напрям.

Якщо говорити конкретно за роботу зі мною, то це швидкість. Я відчуваю, як з кожним роком люди все швидше і швидше трансформуються, приймають істину та відкривають нове.